TPCArt vyvrcholil
TPCArt vyvrcholil otevřením Galerie pod širým nebem
Kolínské vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1 vyráběné automobilkou TPCA se od soboty 14. září staly nedílnou součástí kultury a budoucí historie města Kolína. Čtveřice soch vyrobená z běžně používaného materiálu pro Aygo, 107 a C1 renomovanými umělci z Francie, Čech a Japonska, byla slavnostně odhalena veřejnosti. Stalo se tak při příležitosti vyvrcholení mezinárodního festivalu moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií, který završil ohňovou show. V rámci atraktivního doprovodného programu navštívilo festival na pět set návštěvníků a VIP hostů z regionu a České republiky. TPCArt pořádala kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën ve spolupráci s městem Kolín a Galerií Středočeského kraje GASK.
Veřejný park nad ztracenou uličkou v Kolíně se od minulé soboty přeměnil v netradiční Galerii pod širým nebem. Až tří metrová umělecká díla, která váží až jednu tunu, tvořili umělci Tets Ohnari (*),Sylvain Sambre (**), Jan Kaláb (***), Jan Holub (****).
Na výrobu originálních děl byly použity materiály, které majitelé kolínských trojčat naleznou přímo ve svých vozech. Sochy jsou tvořeny ocelovými plechy z kolínské lisovny, kde vyrábí 51 druhů plechových výlisků. Liší se tloušťkou, šířkou a také povrchovou úpravou plechu. Tak jako vozy Aygo, 107 a C1 jejichž život začíná právě zde, dala lisovna existenci i umělecké tvorbě.
Vedle karosářských dílů jako bočnice, střecha, dveře či podlaha jsou sochy tvořeny a zdobeny výfuky, brzdami, hřídelí, přední nápravou, ale i sérií kabelů a pedálů, šroubů a řadou dalších. Celkem bylo použito 1500 kg ocelových plechů a trubek. Dále se na sochy použily 4 výfukové systémy, 8 kusů přední nápravy, 4 zadní brzdy, 8 sedaček, 8 výztuh zadní části karosérie. Navíc umělci ve spolupráci se 70 studenty kolínské střední průmyslové školy rozřezali jednu celou karosérie, dvoje přední a zadní dveře. Použili i 12 metrů brzdových trubiček, 4 kusy stěračových mechanismů a 10 kusů pedálových sad.
A co o spolupráci s umělci řekli sami studenti? Nadšení nad novým pohledem na svět. „Neuvěřitelně nás bavilo vyrábět něco, co je funkční a zároveň to vypadá dobře. Je nepředstavitelné, že z kusu železa a za pár peněz jde udělat něco tak nádherného. Velmi pozitivní bylo, že jsme to mohli dělat sami, byl akceptován náš názor a mnoho věcí se vytvořilo podle našich nápadů,“ shodli se Jakub Mistr a Jiří Svoboda, kteří pomáhali především Janu Kalábovi, ale se svařováním i ostatním umělcům.
Jan Pařez se věnoval zejména japonskému umělci Tetsovi Ohnarimu. „Spolupráce super. A dokonce jsme se i domluvili. Nadchla mě práce před GASKem, kde jsme vytvářeli sochu pouze z karosérií. Nikdy jsem neviděl, jak jednoduše se dají dělat sochy. Nyní se budu už koukat na sochy z úplně jiného pohledu.“
Štěpán Kafka a Marek Jansta byli dvorními pomáhači Jana Holuba.
„Spolupráce s Honzou nás bavila. Bylo super, že jsme se mohli zapojit se svými nápady. Získali jsme nové zkušenosti s prací s autogénem a se svářečkou. Honza nás toho opravdu hodně naučil. Změnil se i náš pohled na samotnou TPCA. Mysleli jsme si, že je to jenom automobilka. Ani jsme netušili, co všechno dělá pro lidi, a pro zlepšení okolí. Graffiti jsou fakt dobrý. Je to umění, které v Kolíně opravdu chybělo.“
V rámci slavnostního otevření Galerie pod širým nebem Sylvain Sambre poděkoval TPCA, že mu umožnila přijet do České republiky a vzpomenout si tak na dobu svého uměleckého studia v Česku. „Jsem rád, že jste mi umožnili vidět moc zajímavý prostor jakým automobilka TPCA je. Byla to pro mne veliká zkušenost a inspirace při přípravě mého díla, které nese odkaz „silný a stabilní partner regionu“. “
Jan Kaláb svým dílem „chráníme přírodu“ vyjádřil: „Skrze umění se lidé učí větší odpovědnosti a vnímavosti. Zaměření sochy v podobě stromu života je mi z podstaty velmi blízké a jsem rád, že jsem svým stylem mohl přispět ke zkulturnění zdejšího prostředí“.
Zpracováním tématu „žijeme tu spolu“ Janem Holubem se návštěvníci mohou podívat do očí sochy bájného ptáka Fénixe. „Největší inspirace proběhla během samotné návštěvy automobilky, kde jsem viděl technologicky něco absolutně neuvěřitelného. Ve spojení s tím, co TPCA dělá pro Kolín a okolí, ve mně vzbudilo důkaz obrovské vůle. Když jsem si říkal jak zpodobnit odhodlání a vůli, tak jsem si vzpomněl na mýty a báje, které Fénix představuje,“ popisuje Holub.
Japonský sochař Tets Ohnari se při ztvárnění „odpovědnosti kolínské automobilky“ nechal inspirovat montážní linkou, jak sám říká. „Velmi mně zaujala synchronizace malých vozů, které jsou minutu po minutě montovány a tím dostávají svou finální podobu. Uvědomil jsem si, že poskládat vůz je stejně náročné jako japonské umění origami. Odtud pramení inspirace díla imitující výrobu modelu Toyota Aygo.“
V rámci celého sobotního odpoledne se děti a jejich rodiče mohli těšit z cirkusové vesničky, která nabídla provazolezeckou show, výtvarné dílny, cirkusové šapito s disciplínami pro nejmenší, bublináře, mim show a mnoho dalšího. Zábavu zajistil DJ Dan Cooley z Radia 1, nymburská kapela Hitfakers a vítězná skupina TPCA Beat Festivalu z roku 2009 Sek jsi bombónky.
Více informací o mezinárodním festivalu moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií naleznete na stránkách www.tpca.cz/tpcart
Radek Kňava
Tiskové oddělení TPCA
____________________________________________________________________________
(*)Tets Ohnari – Japonsko - zámořský sochař japonského původu se snaží svými sochami vyjádřit a objevit původ a podstatu interakce mezi člověkem - umělcem a materiálem. TPCArt aneb Kolín galerií představí jeho tvorbu na téma „ odpovědná automobilka TPCA“.
(**)Sylvain Sambre – Francie - uměleckou tvorbu sochaře, původem z romantické Francie, nejvíce ovlivňuje atmosféra místa, kde právě působí a lidé, se kterými se setkává. Park nad Ztracenou uličkou nabídne i jeho dílo, které bude symbolizovat snahu TPCA být silným a stabilním partnerem regionu.
(***)Jan Kaláb – Česká republika - je průkopníkem české graffiti scény, především pak jedním z prvních autorů plastikových 3D graffiti na světě. Pro TPCArt vytvoří sochu na téma „chráníme přírodu“ vytvořenou z materiálů používaných právě pro kolínské vozy.
(****)Jan Holub – Česká republika - má bohatou uměleckou kariéru a vystřídal řadu profesí od speciálních triků a filmových efektů přes klenotnické dílny až po hrací stroje sestavené z nejrůznějších materiálů. Pro festival vykouzlí netradičně pojatou sochu na téma „žijeme tu společně“.