TPCA
Zpět na seznam

Země česká, domov můj


  Grantový program
  Ochrana životního prostředí
  2009
  Býchory
  Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna Býchory
  200 000 Kč

Dětský domov působí v regionu od roku 1912, založen byl v Kolíně a v roce 1956 byl přestěhován do Býchor. Domov v Býchorech je příspěvkovou organizací, která pečuje o 50 dětí s nařízenou ústavní výchovou a zaměstnává za tímto účelem na 40 zaměstnanců. Mezi její hlavní cíle patří výchova a vzdělávání sociálně ohrožených a vyloučených dětí a mládeže, vzdělávání dětí s poruchou učení a chování (SPUCH); resocializace dětí s kombinovanými poruchami (ADHD, smyslové vady, psychické poruchy). V roce 2007 získal dětský domov prestižní cenu časopisu Zámeček za nejlepší domov ČR. Ředitel organizace, Aleš Bureš, obdržel cenu Linky bezpečí – Nadace Naše dítě za celoživotní práci ve prospěch ohrožených dětí.

Projekt se zabýval environmentální výchovou a rozvojem ekologicky šetrného způsobu života. Zaměřil se na údržbu a rozvoj krajiny, na život v přírodě. Místem realizace byl ovocný (třešňový) sad u obce Ovčáry. Přímými účastníky projektu byly děti a mládež z dětského domova Býchory a pedagogický kolektiv tohoto zařízení. Pro děti bez skutečného domova má projekt význam nejen výchovný a vzdělávací, ale také sociální a psychologický. Děti vytváří pro své okolí smysluplnou práci, kterou ocení obyvatelé blízkého regionu a která rozvíjí jeho vlastní identitu. Pozitivní vztah k práci je velká šance, jak vrátit děti do hlavního vzdělávacího proudu především v období přípravy na budoucí povolání. Projekt vede děti k pozitivnímu vztahu k práci, odpovědnosti k sobě samému a druhým formou zážitkové pedagogiky, environmentální a ekologické výchovy a pracovní terapie.

Projekt přináší kromě praktického výsledku, rekultivace třešňového sadu a vytvoření zázemí pro venkovní aktivity a tábory také vedlejší, ale neméně podstatné výsledky. Jsou jimi umění pracovat ve skupině, vzájemná podpora a důvěra, objevování jedinečnosti jedince, spontaneita a tvořivost, uvědomování si vlastních možností, zvyšování samostatnosti a motivace dosaženým výsledkem. V rámci projektu se děti zapojí do rekultivace třešňového sadu, vysadí nové stromky, ve spolupráci s odborníky založí včelín. Vznikne také zázemí pro venkovní a pracovní aktivity a vícedenní tábory tvořené zejména stany s podsádkou, nářadím a místem k jejich uložení.