TPCA

Podpora technických oborů


Podpora technických oborů má pro nás strategický význam. Nejužší spolupráci jsme navázali s kolínskou střední průmyslovou školou strojnickou. Společně jsme vytvořili zcela nový studijní program, který reaguje na potřeby moderních průmyslových podniků. S nejvýznamnějšími technickými univerzitami v České republice máme uzavřeny partnerské smlouvy, na jejichž základě nabízíme studentům placené odborné stáže, vypisujeme témata pro diplomové práce apod.

 


TPCArt


TPCArt aneb Kolín galerií – festival soudobého umění - vznikl z potřeby podpořit začínající regionální umělce a zvelebit prostory Kolína. Do zkrášlování svého města se aktivně zapojili i sami Kolíňané. Během čtrnácti zářijových dnů roku 2013 tak dostaly novou fasádu betonové boky kolínského nového mostu v podobě nové graffiti tapety, štít domu o. s. Prostor ozdobila velkoformátová malba na téma „recyklace“. V kolínském parku vznikla nová galerie Pod širým nebem, v níž se mohou její návštěvníci kochat pohledem na umělecké objekty z materiálu, který se běžně používá na výrobu našich vozů. S jejich tvorbou umělcům pomohli studenti místní Střední průmyslové školy strojnické.

 

  • Společná výstava mladých regionálních výtvarníků "JSME TU!"
    Festival jsme zahájili v prostorách Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře vernisáží výstavy začínajících regionálních umělců s názvem JSME TU! Až do poloviny října měli návštěvníci GASK možnost shlédnout díla výtvarných nadějí našeho regionu, absolvovat přednášku Dušana Brozmana o moderním umění ve veřejném prostoru či shlédnout filmy o netradičním pojetí výtvarné tvorby. Celou výstavu ukončila v polovině října komentovaná prohlídka vystavujících.

 

  • Graffiti jam aneb Umění ve spreji
    Hned následující den po oficiálním zahájení festivalu vypuklo v kolínských ulicích velké tvoření. Graffiti malíři - profíci i amatéři - ozdobili šedé stěny nového mostu svými kousky v rámci celodenního Graffiti jamu. Do zkrášlování kolínské dominanty se pustili i sami obyvatelé Kolína.

 

  • Festivalové poutače
    Na Karlovo náměstí v Kolíně a Jiřího náměstí v Poděbradech jsme umístili festivalové poutače, které jsme upravili tak, aby skutečně pozornost kolemjdoucích upoutali:)

 

  • Výtvarná dílna pro rodiče s dětmi "Zkuste tvořit"
    I naši nejmenší měli možnost nahlédnout do tajů umělecké tvorby a obohatit festival svými výtvarnými vlohami. Během výtvarných dílen "Zkuste tvořit" si děti na třech stanovištích vyzkoušely různé výtvarné směry. Výsledky jejich snažení jsou velmi osobité:)

.

  •  Murál  - Velkoformátová malba
    Další vlaštovkou ze streetartové tvorby byla malba murálu - velkoformátové malby. Lukáš Kladívko a Jakub Štark během pěti dní vytvořili na zdi o.s. Prostor malbu na téma recyklace. Jak takové dílo vzniká, mohli kolíňáci sledovat v přímém přenosu.

 

  • Galerie pod širým nebem
    Vyvrcholením festivalu TPCArt bylo otevření Galerie pod širým nebem v parku nad Ztracenou uličkou. Dva Česi Jan Holub a Jan Kaláb, Francouz Sylvain Sambre a Japonec Tets Ohnari vytvořili z dílů používaných na výrobu našich vozů sochy vyjadřující hodnoty, které v TPCA ctíme. V Kolíně tak vzniklo další místo, kde mohou místní relaxovat.

 

  • Jan Holub
    Prvním ze čtyřlístků sochařů, kteří tvořili sochy do parku nad Ztracenou uličkou je Jan Holub. Téma "žijeme tu společně" ztvárnil sochou Bájného ptáka Fénixe. A proč právě Fénix? „Největší inspirace proběhla během samotné návštěvy automobilky, kde jsem viděl technologicky něco absolutně neuvěřitelného. Ve spojení s tím, co TPCA dělá pro Kolín a okolí, ve mně vzbudilo důkaz obrovské vůle. Když jsem si říkal jak zpodobnit odhodlání a vůli, tak jsem si vzpomněl na mýty a báje, které Fénix představuje,“ popisuje Holub.

 

  • Jan Kaláb
    Druhým Čechem v kvartetu umělců byl Jan Kaláb. Jeho Strom života představuje naši snahu "chránit přirodu".  Kaláb o své soše říká: „Skrze umění se lidé učí větší odpovědnosti a vnímavosti. Zaměření sochy v podobě stromu života je mi z podstaty velmi blízké a jsem rád, že jsem svým dílem mohl přispět ke zkulturnění zdejšího prostředí“.

 

  • Tets Ohnari
    Japonský umělec Tets Ohnari své dílo komentuje: „Velmi mně zaujala synchronizace malých vozů, které jsou minutu po minutě montovány a tím dostávají svou finální podobu. Uvědomil jsem si, že poskládat vůz je stejně náročné jako japonské umění origami. Odtud pramení inspirace díla imitující výrobu modelu Toyota Aygo.“ Socha prezentující TPCA jako "odpovědnou firmu" dostala název Proces 2013.

 

  • Sylvain Sambre
    „Jsem rád, že jste mi umožnili vidět moc zajímavý prostor jakým automobilka TPCA je. Byla to pro mne veliká zkušenost a inspirace při přípravě mého díla, které nese odkaz „silný a stabilní partner regionu“, řekl při slavnostním otevření Galerie pod širým nebem Francouz Sylvain Sambre. Pilíř stability, to je název Sambrova díla.

 


TPCA Beat Festival


V roce 2006 se kolínský Kmochův ostrov poprvé rozezněl v beatech TPCA Beat festivalu, který od té doby přináší do regionu nejen další kulturní akci, ale je především příležitostí pro místní kapely. Ty měří své síly na prknech, která znamenají svět po boku slavných kolegů. Vítěz si odnáší finanční hotovost, určenou k natočení profesionální nahrávky.